Jakie wino wybrać do świątecznych potraw?

Podziel się

Bożonarodzeniowe menu jest niezwykle bogate. Ta różnorodność może być przyczyną wielu dylematów związanych z wyborem odpowiedniego wina. Z pomocą przychodzi Michał Nowak (Restauracje Garden City).

- Biorąc pod uwagę nasze polskie wina  - do wyboru jest szeroki asortyment – przekonuje Michał Nowak. - W przypadku tłustych potraw możemy śmiało iść w Chardonnay. Dobrze będą się komponować również wina różowe. Smak podkreśli także nasz polski Solaris – dodaje.

Nie tylko smak ma znaczenie. Pamiętaj o aromacie! 

Znalezienie odpowiedniego połączenia pomiędzy potrawą i winem jest trudną sztuką. Oprócz smaku, istotną rolę odgrywa również aromat. - Samo łączenie wina i potraw jest trudnym elementem. Wiele osób z branży stara się operować nie tylko na zasadzie smaku, ale również zapachu. To tak zwana szkoła food pairing, gdzie za pomocą aromatów jesteśmy w stanie określić, jak komponują się ze sobą wina. Takim niecodziennym przykładem może być kawa i czosnek. Wiele osób z branży stara się operować nie tylko na zasadzie smaku, ale również zapachu. Starając się znaleźć odpowiednie wina, staramy się w pełni zrozumieć danie, które mamy na talerzu, abyśmy mogli odpowiednio dobrać butelkę wina – mówi Nowak.

Po daniu głównym przychodzi czas na deser. Tu podążając za smakiem warto sięgnąć po słodkie wina. - Możemy pójść przede wszystkim w czerwone słodkie, ale i białe słodkie. Naszym deserem może być również sam kieliszek polskiego, słodkiego wina - proponuje Maciej Nowak.

Bąbelki na śniadanie? Czytaj dalej >>