UWAGA:

Ze względu na obecną sytuację epidemiczną, restauracje GARDENcity będą zamknięte do odwołania obostrzeń sanitarnych. Basilico Bistro realizuje dowozy. ZAMÓW ONLINE!  

Jakie wino wybrać do świątecznych potraw?

Podziel się

Bożonarodzeniowe menu jest niezwykle bogate. Ta różnorodność może być przyczyną wielu dylematów związanych z wyborem odpowiedniego wina. Z pomocą przychodzi Michał Nowak (Restauracje Garden City).

- Biorąc pod uwagę nasze polskie wina  - do wyboru jest szeroki asortyment – przekonuje Michał Nowak. - W przypadku tłustych potraw możemy śmiało iść w Chardonnay. Dobrze będą się komponować również wina różowe. Smak podkreśli także nasz polski Solaris – dodaje.

Nie tylko smak ma znaczenie. Pamiętaj o aromacie! 

Znalezienie odpowiedniego połączenia pomiędzy potrawą i winem jest trudną sztuką. Oprócz smaku, istotną rolę odgrywa również aromat. - Samo łączenie wina i potraw jest trudnym elementem. Wiele osób z branży stara się operować nie tylko na zasadzie smaku, ale również zapachu. To tak zwana szkoła food pairing, gdzie za pomocą aromatów jesteśmy w stanie określić, jak komponują się ze sobą wina. Takim niecodziennym przykładem może być kawa i czosnek. Wiele osób z branży stara się operować nie tylko na zasadzie smaku, ale również zapachu. Starając się znaleźć odpowiednie wina, staramy się w pełni zrozumieć danie, które mamy na talerzu, abyśmy mogli odpowiednio dobrać butelkę wina – mówi Nowak.

Po daniu głównym przychodzi czas na deser. Tu podążając za smakiem warto sięgnąć po słodkie wina. - Możemy pójść przede wszystkim w czerwone słodkie, ale i białe słodkie. Naszym deserem może być również sam kieliszek polskiego, słodkiego wina - proponuje Maciej Nowak.

Bąbelki na śniadanie? Czytaj dalej >>